Cum putem deschide viitorul dezvoltării și specializării inteligente prin antreprenoriat, Conf. univ. dr. Corina FORĂSCU

Evenimentul, organizat online, va fi transmis pe platforma Teams.

This image for Image Layouts addon

Conf. univ. dr. Corina FORĂSCU

Corinei îi place să se implice și este pasionată de antreprenoriat, comunități, oameni, muzică, natură și multe altele.

În viața de zi cu zi este conferențiar la Facultatea de Informatică din cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, unde are o gamă variată de cursuri, printre care Antreprenoriatul și Prelucrarea Limbajului Natural - domeniul ei de expertiză, de altfel participă activ în proiecte de cercetare (inclusiv ca evaluator), de dezvoltare, mobilități academice, în evenimente de popularizare a Informaticii în rândul liceenilor, conferințe științifice și de outreach naționale și internaționale. Este membru activ în numeroase asociații, fie de profil (Fulbright, ACM etc.), fie de interes general (Fundația Comunitară Iași, Societatea Ornitologică Română etc.).

Fun-fact: a fost selectată între bursierii Fulbright în antreprenoriat, deși nu este cu adevărat o antreprenoare, cât mai degrabă o intraprenoare și o persoană deschisă la idei, la nou, la oameni.